monitory komputerowe

Wybór monitora komputerowego

Komputer stał się nieodzownym elementem w mieszkaniu każdej osoby. Bardzo ważny element zestawu komputerowego to monitor. W sprzedaży można znaleźć różnorodne modele. Co jest decydujące przy wyborze monitora komputerowego?

monitory komputerowePrzeznaczenie monitora

Monitory komputerowe(https://www.sferis.pl/monitory-2070) mogą spełniać różne zadania, zależnie od tego gdzie są wykorzystywane. Inne oczekiwania będzie miał pracownik biurowy, a inne zapalony gracz. Rodzaj monitora związany jest więc z jego przeznaczeniem. Dalej omówiono kilka parametrów wpływających na przydatność monitora.

Jaka przekątna ekranu i rozdzielczość?

Często uważa się dużą przekątną ekranu za atut. Jednak nie zawsze tak jest. Wskazane jest by ekran dało się objąć w całości wzrokiem, bez potrzeby ruszania głową. Jeśli użytkownik znajduje się w stosunkowo blisko monitora, ekran nie powinien być większy niż 19-calowy.
Rozdzielczość decyduje o dokładności wyświetlanego obrazu. Ma to wyjątkowe znaczenie w przypadku osób, które zajmują się pracą przy zdjęciach i filmach. Duża przekątna monitora ma sens w połączeniu z wysoką rozdzielczością.

Typy matryc

Stosunkowo tanie będą monitory komputerowe posiadające matrycę TN. Mimo słabych parametrów idealnie sprawdzają się w biurach. Ich przeciwieństwem są monitory z matrycą IPS, która dokładnie oddaje kolory i zapewnia bardzo wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Matryca ta szczególnie jest polecana dla grafików i osób oglądających filmy.

Istnieją także matryce MVA i PVA. Charakteryzują się one gorszymi właściwościami niż matryce IPS, ale lepszymi niż TN, a jednocześnie są tanie w produkcji.

Pozostałe parametry

Ważną cechą monitora jest kąt widzenia. Parametr ten określa pod jakim kątem można bezstratnie patrzyć na monitor. Najlepsza jest wartość powyżej 170 stopni, co oznacza, że nawet patrząc z boku widzi się obraz w tej samej jakości.

About: techgeek