myszka komputerowa

Mysz mechaniczna

Myszka komputerowa ma długą historię, której początek sięga czasów drugiej wojny światowej, gdy wynaleziono jej pierwowzór na potrzeby wojska, a potem był on tajemnicą wojskową. Pierwszym typem myszki komputerowej w takiej postaci w jakiej ją znamy dzisiaj jest mysz mechaniczna, nazywana też myszą kulkową.

Zasady działania

Wewnętrzny mechanizm tego typu myszy składa się z ciężkiej metalowej kulki pokrytej gumą (wybraną tę substancję z powodu wysokiego współczynnika tarcia w porównaniu z większością materiałów) oraz systemu rolek. Zasada działania owego mechanizmu jest taka, że gdy użytkownik przesuwa myszkę po powierzchni, znajdująca się wewnątrz urządzenia kulka porusza się poruszając tym samym dwie prostopadle umieszczone rolki. Ruch rolek powoduje ruch talerzyków (mających zazwyczaj 32 lub 36 otworów równo rozłożonych na brzegu elementu). Wewnątrz myszki komputerowej czujnik odbiera strumień podczerwieni, który jest przerywany w trakcie obrotu talerzyka. Aby znany był kierunek prowadzenia myszy na każdą oś przypadają dwa czujniki. Czujniki są oświetlane podczerwoną diodą elektroluminescencyjną (bądź dwiema takimi diodami). Komparator napięcia przenosi sygnał do wstępnej postaci cyfrowej, impulsy z czujników są przekazywane do komputera przez protokół komunikacji.

Potrzebna podkładka

Aby móc odpowiednio używać myszy kulkowej potrzebna jest specjalna podkładka, będąca powierzchnią o odpowiednio dużym tarciu. Mankamentem tu jest fakt, że brud z podkładki przedostaje się do wewnętrznego mechanizmu tego typu myszki i w rezultacie trzeba go co jakiś czas oczyścić.

myszka komputerowaKoniec myszy mechanicznych

Myszy mechaniczne były w użyciu bardzo długo, z czasem jednak gdy ceny myszy optycznych spadły, wyparły one myszy kulkowe całkowicie z rynku, myszki i akcesoria dostępne są w ofercie https://www.sferis.pl/mysz-komputerowa-2072. Co więcej ten typ myszy oferował stosunkowo małą precyzję, używane dziś myszy komputerowe prezentują się pod tym względem dużo lepiej.

Pozostały wspomnienia

Starsze roczniki z pewnością pamiętają myszy kulkowe, samą kulkę i czyszczenie wewnętrznego mechanizmu. To wszystko przeszło już jednak do historii i po myszach mechanicznych pozostały jedynie wspomnienia.

About: techgeek