Deska elektryczna – co to takiego?

Na rynku dostępne jest coraz więcej urządzeń elektrycznych, służących do przemieszczania się na niezbyt długie odległości, są rowery, hulajnogi, ale też urządzenia typu Segway, czyli platforma na dwóch kołach, z drążkiem do sterowania.

Pojawiają się też deski elektryczne nazywane też mini Segway, najmniejsze z wymienionych urządzeń, które wyglądem przypominają deskorolkę na dwóch dużych kołach.

Na czym polega jazda na elektrycznej deskorolce?

Deska elektryczna napędzana jest za pomocą akumulatora, który w niektórych modelach, po pełnym naładowaniu, może wystarczyć na nawet kilkadziesiąt kilometrów jazdy. Sterowanie na ogół odbywa się za pomocą odpowiedniego balansowania własnym ciałem, a skręca się kładąc odpowiedni nacisk stóp na podesty. Tańsze modele umożliwiają również sterowanie za pomocą pilota, ale jest to mniej wygodne niż balansowanie ciałem. Ponadto część producentów udostępnia aplikację do sterowania deskorolką za pomocą smartfona.

Czy to jest bezpieczne?

Jazda na deskach elektrycznych różni się nieco od jazdy na tradycyjnej deskorolce, a przez wielu uznawana jest na początku nawet za trudniejszą. Podobnie jak każdy sprzęt sportowy, niewłaściwe użytkowa może prowadzić do upadku, stłuczenia a nawet złamania. Dlatego zwłaszcza na początku trzeba taki sprzęt użytkować z dużą rozwagą, a dzieci powinny z niego korzystać pod bacznym okiem rodziców. Ponadto wybierając sprzęt dla początkujących, a przede wszystkim dla dzieci, najlepiej wybierać modele, które nie osiągają zbyt dużej prędkości.

About: techgeek