Zmiany w telewizji naziemnej

Wydawać by się mogło, że telewizja naziemna w niczym nie może się już zmienić i w żadnym innym kierunku ewoluować. To telewizja satelitarna i kablowa miały pozostać jako te, które zmieniają obraz tego medium i jako te, które ustanawiają nowe jego ramy.

Odbiór cyfrowy

Ogromny skok w jakości telewizji naziemnej nastąpił w momencie jej wyłączenia. Bez obaw jednak, nie ma potrzeby sprawdzania własnego telewizora, czy na pewno telewizja tam działa. Wyłączony został zaledwie sygnał analogowy, który liczył sobie już kilka ładnych dekad, a zastąpiono go sygnałem w pełni cyfrowym, do odbioru którego niezbędny jest specjalny dekoder do telewizora.
Dekoder ten służy do zmiany sygnału cyfrowego, istniejącego w eterze, na ten zrozumiały na odbiornika telewizyjnego. W przypadku starszych modeli telewizorów koniecznie było kupienie oddzielnego dekodera, jednak nowe telewizory posiadają już w sobie takie urządzenia i ich użytkownik w niczym nie odczuje różnicy.
No tak w sumie niezupełnie nie odczuje różnicy, ponieważ dekodery do telewizora pozwalają odbierać sygnał o niespotykanej do tej pory jakości. Obraz na ekranie jest bardzo wyraźny i o ogromnej rozdzielczości. Dodatkowo dzięki odpowiedniej konwersji, na nadajnikach powstało miejsce na znacznie więcej kanałów, dzięki czemu te odbierane jedynie do tej pory z satelity lub kablówki mogą być również obecne na ekranach telewizorów nie posiadających dostępu do takich płatnych sygnałów.

About: techgeek