Telewizor jako element wystroju wnętrza

Telewizor to przedmiot codziennego użytku, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. To nie tylko urządzenie, które służy rozrywce. Z racji tego, że jest dość dobrze widoczne w pomieszczeniu, zaczyna odgrywać również rolę elementy ozdobnego, które wpływa na sposób aranżacji wnętrza. Jak dobrać wielkość telewizora, by idealnie wpasował się on w przestrzeń pokoju, sypialni lub salonu?

Umiejscowienie telewizora

W kontekście doboru wielkości telewizora, niezwykle ważne jest jego miejsce ustawienia. To, jak daleko będzie znajdowało się to urządzenie od kanapy czy fotelów, będzie wpływało na jakość oglądanych obrazów. Jeżeli telewizor ma być ustawiony dość daleko od miejsca, w którym obserwator się znajduje, zdecydowanie powinno się postawić na produkt większy. Niewielkich rozmiarów telewizor w takiej sytuacji spowoduje, że obiekty będą zbyt małe, trudno dostrzegalne, a wiele szczegółów całkowicie umknie uwadze oglądającego. Z kolei, kiedy telewizor ma zostać ustawiony blisko miejsca, w którym będzie znajdował obserwator, nie powinien być zbyt duży. Oglądający odczuje wtedy efekt podobny do tego, który można zaobserwować w kinie, siedząc w pierwszym rzędzie. Zbyt duże postaci i szeroki plan mogą powodować utratę niektórych bodźców, których oczy nie zarejestrują. Zatem jak dobrać wielkość telewizora? Przede wszystkim pod kątem odległości jego ustawienia.

Otoczenie

Telewizor odgrywa rolę elementu wpływającego na wystrój wnętrza. Bardzo często jest on umiejscowiony w centralnym punkcie np. salonu. Bardzo ważne jest, że gabaryty telewizora nie kłóciły się z rozmiarem produktów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Dla przykładu, malutkie urządzenie nie będzie się dobrze prezentowało na tle potężnego regału i na odwrót, widok wielkiego telewizora będzie kłócił się z jego ustawieniem na delikatnej i smukłej szafeczce. Telewizor zatem, jak każdy inny element wystroju wnętrza, musi współgrać z przestrzenią i dopełniać ją wizualnie. Nadmierne wyróżnienie z tła, zaburzy estetykę.

About: techgeek