Metronomy do perkusji

Metronom jest przydatnym urządzeniem, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają grać na danym instrumencie. Większość muzyków korzystała z jego pomocy. Mimo że wielu amatorów muzyki uważa metronomy za zbędny gadżet, niezaprzeczalnie jest przydatny, nie tylko dla trzymania rytmu, ale też dla lepszego zrozumienia niektórych zjawisk z muzyce.

Metronomy bardzo cenią perkusję, bo jak wiadomo, często perkusista stanowi główne ogniwo, to dzięki niemu basiści czy gitarzyści powinni móc trafić na właściwe tory podczas koncertów gdy któremuś lekko podwinie się noga i zwątpi w wygrywany rytmie. Klasyczne metronomy są wręcz niezawodne, nie są tak wrażliwe na niesprzyjające bodźce jak metronomy elektroniczne, sterowane za pomocą generowanych elektrycznie impulsów. Używając mechanicznego metronomu mamy pewność, że nad muzycznym zgraniem czuwa bezlitosny sprzęt, który w żadnym momencie się nie zagapi i pogubi. Można by rzec, że jest to mistrz, na którym powinni wzorować się początkujący perkusiści. Nawet dla śmiałków, którzy uważają metronom za zbędną zabawkę i powód do wstydu zaleca się „korepetycje” u tego niewątpliwego mistrza trzymania odpowiedniej ilości uderzeń na minutę! 

A jeśli chodzi o uderzenia na minutę – zazwyczaj metronomy mają skalę od 40 do 240 uderzeń na minutę, oznaczane zazwyczaj BPM (an. Beats Per Minute). Niektóre modele dodatkowo akcentują co drugie, trzecie lub czwarte uderzenie.

About: techgeek