apple airtag

Apple AirTag – co warto o nim wiedzieć?

Firma Apple już od wielu lat zaskakuje nas nowinkami technicznymi. Jedną z najnowszych jest lokalizator AirTag. Jakie ma on funkcje i do czego może się przydać? 

Apple AirTag – pomoc w odnajdywaniu zagubionych rzeczy

Apple AirTag to bardzo małe urządzenie, które w bardzo prosty sposób pomaga jego użytkownikom odnajdować zagubione przedmioty. Jego model działania polega na tym, że musimy zaopatrzyć się w co najmniej kilka airtagów. Powinniśmy przypiąć te małe lokalizatory do ważnych dla nas przedmiotów, takich jak portfel, klucze czy plecak. Jeśli zgubimy jedną z tych wyżej wymienionych rzeczy, to airtag poprzez bluetooth wskaże lokalizację zagubionego potrfela lub plecaka na urządzeniach apple, które znajdują się w pobliżu. Co warte uwagi, sygnał z airtaga nie będzie widoczny dla innych użytkowników, nie trzeba się więc martwić o to, że ktoś inny odnajdzie nasz portfel lub plecak i np. ukradnie go nam. 

W jaki sposób AirTag prześle nam informację o lokalizacji zagubionego przedmiotu?

Podgląd miejsca, w którym zostawiliśmy naszą zgubę będzie możliwy poprzez aplikację Find My (Lokalizator), w zakładce pt.”Przedmioty”. Na mapie w naszym urządzeniu pojawi się miejsce ostatniej zapisanej w systemie lokalizacji zagubionego przedmiotu. Dzięki czemu w łatwy oraz bezstresowy sposób będziemy mogli odnaleźć nasz portfel lub gadżet. Apple AirTagi używają standardu „Bluetooth Low Energy”, którego zasięg pozwala na lokalizację przedmiotów znajdujących się w odległości do 100 metrów od naszego iPhone’a lub innego urządzenia firmy Apple. Można więc uznać, że Apple AirTag sprawdzi się głównie w poszukiwaniu przedmiotów nim zabezpieczonych, znajdujących się w domu lub w niewielkiej odległości od niego. Na zasięg AirTaga mogą jednak wpłynąć takie przeszkody, jak ściany, budynki czy drzewa, w takiej sytuacji jego zasięg może się zmniejszyć nawet kilkukrotnie. 

apple airtag

Wady i zalety Apple AirTag

Warto zauważyć, że AirTagi będą kompatybilne z iPhone’ami od 11 w górę, urządzenie może nie współpracować ze starszymi modelami, dlatego przed kupnem AirTaga warto zaopatrzyć się w nowego iPhone’a, jeśli dalej go nie posiadamy. Jednak pomimo pewnych wad urządzenia, to warto wspomnieć o jego najważniejszych zaletach. W ustawieniach możemy zaznaczyć, żeby AirTag wydawał jakiś dźwięk, w przypadku kiedy zagubimy jakiś przedmiot, do którego jest on przypięty. Dźwięk jest naprawdę głośny, dlatego nawet jeśli nie mamy najlepszej orientacji w terenie, to znalezienie naszej zguby nie powinno stanowić dla nas żadnego wyzwania. Apple AirTag jest także wodoodporny, co powoduje, że w sytuacji gdy np. przymocujemy go do psa, to nawet jeśli nasz czworonóg wskoczy gdzieś do wody, to będziemy mogli go odnaleźć. 

Oczywiście trwałość i wodoodporność lokalizatora będzie się zmniejszać z czasem jego zużycia. Na szczęście ceny AirTagów nie są zbyt wysokie i wynoszą około 150 złotych. Większe wydatki może ponieść osoba, która ma wiele cennych rzeczy, wtedy trzeba zakupić więcej AirTagów, co może wiązać się już z bardzo pokaźnymi wydatkami.

About: techgeek