apple mac

Apple Mac czy laptop z Windowsem — który jest lepszy?

Kupując laptopa, chcemy, aby służył nam przez długi czas, co najmniej pięć lat. Jest to dość drogi zakup, dlatego warto odpowiedzialnie wybrać laptopa. Sensowne jest spojrzenie na Apple Mac, w ostatnich latach cena na nich przestała być wygórowana, produkty Apple stały się bardziej dostępne dla przeciętnego nabywcy.

MacBook

Główną cechą MacBooka jest jego własny system operacyjny MacOS. Przy okazji jest on dołączany bezpłatnie do każdego notebooka Apple, z dalszym bezpłatnym wsparciem i aktualizacjami.

Plusem jest też synchronizacja wszystkich urządzeń Apple — nie ma problemu, by iPhone czy iPod współpracowały z MacBookiem. Możesz łatwo kopiować muzykę, udostępniać zdjęcia, a nawet rozmawiać ze znajomymi za pośrednictwem iMessage. Synchronizacja odbywa się dzięki iCloud — wspólnej pamięci masowej w chmurze dla wszystkich urządzeń Apple.

Czas pracy na baterii w Apple Mac też jest niesamowity. Może on uzyskać nawet 8-10 godzin pracy na baterii. Firma Apple zaczęła stosować zaprojektowany przez siebie procesor, który jest bardziej energooszczędny, dzięki czemu urządzenie może pracować na baterii nawet do 12-18 godzin. A ponieważ nie musisz nosić ze sobą ładowarki, Twój Apple Mac nigdy nie zawiedzie Cię, gdy będziesz go najbardziej potrzebować.

Przy wszystkich zaletach MacBooka, ma on również wady. Główną z nich jest to, że niezwykle trudno jest cokolwiek uaktualnić. MacBook jest taki, jaki jest i nie można łatwo zmienić czegoś w nim samodzielnie. Kolejną wadą jest ograniczona możliwość dostosowania czegokolwiek w macOS. Mimo to MacBook jest bardziej odpowiedni dla ludzi biznesu, którzy potrzebują mocy autonomii i możliwości szybkiego wykonywania codziennych zadań, takich jak przetwarzanie tekstów i arkusze kalkulacyjne. 

Standardowy laptop

apple mac

Pod względem modeli i asortymentu, a także przedziałów cenowych, rynek zwykłych laptopów zdecydowanie przewyższa Apple. W tym segmencie każdy może znaleźć swoją najlepszą opcję, niezależnie od tego, czy nacisk kładzie się na cenę, możliwość rozbudowy, czy celuje się w gry.

W przeciwieństwie do systemu macOS, który jest całkowicie darmowy dla wszystkich laptopów Apple, system operacyjny Windows jest płatny, a wersja OEM może być już wstępnie zainstalowana przez producenta laptopa i zwiększać jego cenę. Dlatego dość często można spotkać się z laptopami bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Nie będziesz mógł go podłączyć i używać od razu, ale może to zaoszczędzić trochę pieniędzy przy zakupie.

Większe wrażenie robi też oferta laptopów:

  • Klasyczny laptop — swoisty analog komputera stacjonarnego w kompaktowych rozmiarach, który będzie niezastąpionym asystentem w codziennym życiu;
  • Ultrabook — biznesowy laptop będący odpowiednikiem stylowego MacBooka Air;
  • Laptop gamingowy — idealne rozwiązanie dla fanów gier komputerowych, ta rodzina nie ma analogów od Apple;

Warto zauważyć, że nawet budżetowe modele laptopów mogą mieć rezerwę na upgrade, prawie zawsze można dodać pamięć RAM, w droższych możliwa jest wymiana procesora. Laptopy dla graczy mają możliwość wymiany dyskretnej karty graficznej na nowszą, wydajniejszą.

About: techgeek