Bęben djembe i jego zastosowania
Instrumenty etniczne są tym, co szczególnie wyróżnia się w świecie muzyki i zdobywa serca tysięcy osób zmęczonych popularnością takich narzędzi muzycznych jak gitara basowa lub skrzypce. Dobrym przykładem instrumentu o charakterze ludowym znany prawie wszystkim mieszkańcom Afryki bęben djembe. Ten instrument perkusyjny od setek lat jest bardzo ważnym elementem kultury kontynentu afrykańskiego, jednak współcześnie z równie wielką miłością patrzy na niego wielu Europejczyków, czy też Amerykanów.
Jak wyglądają bębny djembe?
Mianem bębna djembe określa się charakterystyczny, wysoki instrument perkusyjny wykonany z drewna. Bębny te zawsze są jednokielichowe, a membrana znajdująca się na ich powierzchni jest wykonana z cienkiej skóry. Skóra ta zwykle jest przytrzymywana za pomocą specjalnego sznura oplatającego instrument, który służy muzykom również do jego strojenia. Warto też wspomnieć, że drewniana część bębnów djembe praktycznie zawsze jest wyrabiana ręcznie. Nie tylko ze względu na warunki panujące w wielu krajach Afryki, ale przede wszystkim dlatego, że wydrążona wewnątrz instrumentu dziura przekłada się na zupełnie inne brzmienie produkowanych dźwięków jeżeli nie ma nierówności charakterystycznych dla drewna obrabianego manualnie.
Zastosowania bębnów z Afryki
Jak można się domyślić, bęben djembe może być przede wszystkim użyty do komponowania muzyki. Choć Afrykańczycy zwykle używają go tylko podczas ważnych uroczystości, to wielu muzyków wykorzystuje go na co dzień, zwłaszcza że świetnie brzmi on w duecie z gitarą. Wiele osób wykorzystuje go również podczas różnych zabaw i spektakli teatralnych w formie ciekawego rekwizytu. Djembe może stanowić również wyjątkową ozdobę, która na pewno przykuje uwagę wielu osób na przykład w studiu muzycznym.