Czym należy się sugerować przy wyborze procesora?

Należy mieć świadomość, że obecnie wybranie procesora jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo modeli różnych producentów, co nie ułatwia konsumentowi podjęcia ostatecznej decyzji. Jakie kwestie powinno się uwzględnić wybierając procesory?

TDP

Należy mieć świadomość, że Thermal Design Power jest to w najprostszym możliwym ujęciu parametr wskazujący ilość ciepła oddawaną przez procesory, która jest wyrażona w watach. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że poszczególni producenci stosują różną metodykę testową, dlatego wartości znajdujące się w rubryce TDP będą oznaczały zupełnie różne kwestie. Osoby, które będą sugerowały się wspomnianym parametrem przy wyborze chłodzenia powinny postawić na model z zapasem.

Proces technologiczny

Warto wiedzieć, że jest nazywany także litografią. Od wspomnianego czynnika będzie bowiem zależało nie tylko zapotrzebowanie na energię, ale również ilość energii wytwarzanej przez procesor. Należy mieć świadomość, że produkty renomowanych producentów są produkowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym.

Jaki procesor do gier?

Osoby, które mają w planach zaopatrzenie się w procesor do gier powinny zaopatrzyć się w procesor 6-rdzeniowy. Można oczywiście bez żadnego problemu postawić na CPU z 4 rdzeniami. Nie jest rekomendowane, by bazowe taktowanie procesora było mniejsze niż 3.0 GHz. Powinno bowiem oscylować w okolicach 3.50 – 4.0 GHz.

Jaki procesor do biura?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że użytkownicy będą zdecydowanie mniej wymagali od procesorów przeznaczonych do komputerów biurowych. Przeważnie w zupełności powinien wystarczyć procesor 2-rdzeniowy. Z kolei taktowanie rdzenia może wynosić około 3.00 GHz. Należy mieć świadomość, że w wspomnianym przypadku w znacznej większości przypadków nie będzie wykorzystywana zewnętrzna karta graficzna. Osoby, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy, mogą zapytać sprzedawcy w sklepie, jaki produkt będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku wykonywania określonych czynności.

About: techgeek