Komputery stacjonarne – wady i zalety

Komputer jest obecnie jednym z podstawowych urządzeń w całym domu. Często zdarza się tak, że ludzie rezygnują z telewizorów, lecz nadal w ich domach obecne są komputery. Powstaje jednak podczas kupowania takiego urządzenia pytanie, czy warto nadal brać pod uwagę komputery stacjonarne? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania, biorąc pod uwagę kupowanie zamiast niego laptopa?

Zalety komputerów stacjonarnych

Co może być zaliczone jako zaleta stacjonarnego komputera? Przede wszystkim mowa tu jest o jego względnie niskiej cenie. W przypadku komputera stacjonarnego i laptopa, o tych samych parametrach i mocach obliczeniowych, to ten pierwszy będzie charakteryzował się niższą ceną. Jest to wynik znacznie bardziej zaawansowanej konstrukcji w laptopie, która wymaga dużej miniaturyzacji i sprytnych rozwiązań technicznych, których celem jest pozbywanie się ciepła. Dzięki temu modele stacjonarne uważane są również za nieco bardziej wydajne, ponieważ nie mają problemu z odprowadzaniem ciepła. Sprawia to, że o wiele lepiej sprawdzają się jako maszyny do gier.

Wady komputerów stacjonarnych

Niestety komputery stacjonarne pełne są również różnego rodzaju wad i niedociągnięć. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim warto tu wziąć pod uwagę to, że są to, jak sama nazwa wskazuje, komputery stacjonarne, czyli nie da się ich w żaden sposób wygodnie przenieść gdziekolwiek. Nie zabierzemy ich na wakacje, do pracy czy też do kawiarni, tak jak to często wygodnie można to robić w przypadku komputera przenośnego typu laptop.

Dodatkowo są to maszyny o wiele bardziej prądożerne, więc mogą w zauważalny sposób wpływać na wysokość rachunku za prąd. Na koniec trzeba również zauważyć, że są to urządzenia dość nieestetyczne pod względem wyglądu, a co najważniejsze, wymuszają posiadanie na nie dość sporej wolnej ilości miejsca. Taki komputer to również osobny monitory, klawiatura i myszka, które gdzieś stać muszą. Sprawia to, że do takiego komputera trzeba również dokupić biurko oraz wygospodarować na nie wolną przestrzeń w mieszkaniu.
Choć wybór nie jest prosty, to jednak warto się poważnie zastanowić nad tym, jaki cechy, czyli wady i zalety tego komputera będą ważniejsze.

About: techgeek