Monitory dla grafika-amatora – jaki model kupić?

Grafika komputerowa cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób zastąpiło pasję do tradycyjnego rysowania i malowania właśnie sztuką cyfrową. Do tego tworzenie grafiki komputerowej to wysoce przydatna umiejętność, która może się przydać w pracy i w życiu osobistym, a coraz więcej osób także zaczyna zarabiać na życie, tworząc projekty, co mogą robić nawet początkujący. Osobom tworzącym grafikę potrzebne są jednak odpowiednie monitory.

Monitory, a grafika komputerowa

Grafika komputerowa to bardzo specyficzna dziedzina wiedzy, która wymaga zastosowania specjalnego sprzętu – od procesora i karty graficznej, poprzez różne peryferia, aż po monitor.

Monitory do grafiki potrafią być co prawda droższe od samochodu, jednak amator nie musi mieć najwyższych ich modeli, a wiele zależy też od tego, czy grafika będzie przeznaczone jedynie do wyświetlania na monitorach, czy jednak będzie ona drukowana. W drugim przypadku monitory muszą charakteryzować się ściśle określoną specyfikacją i kosztować krocie.

Jakie parametry monitora będą odpowiednie dla grafika-amatora?

Grafików w monitorach powinna interesować przede wszystkim obsługiwana przez nie paleta kolorów.

Grafik-amator powinien kupić monitor, którego zakres barw pokrywa co najmniej 100% palety barw sRGB, chociaż takiego monitora nie powinno się wtedy wykorzystywać przy tworzeniu grafiki przeznaczonej do druku, gdyż w tym przypadku konieczne jest pokrycie w jak najwyższym stopniu palety AdobeRGB.

Bardzo ważne w przypadku sprzętu, jakim są monitory dla grafików, jest też możliwość wykonania ich kalibracji, której istnieją dwa rodzaje – programowa, która odbywa się za pomocą dostarczonego przez producenta oprogramowania, albo sprzętowa.

Osoby początkujące, a więc też często niedysponujące odpowiednim budżetem, zadowolą się w pełni monitorem, który oferuje jedynie możliwość kalibracji programowej.

Droższe monitory dla grafików mają też zazwyczaj możliwość ustawienia wielu profili dla różnych zastosowań, co oszczędza czas, jednak w tańszych modelach taka opcja jest najczęściej niedostępna.

Co do typu matrycy, powinno wybrać się monitor z matrycą IPS lub z nowszym typem, jakim jest VA, jednak przy grafice trzeba unikać jak ognia matryc typu TN.

Kupno monitora dla początkującego grafika, który nie zrujnuje jego finansów, a jednocześnie pozwoli mu stopniowo zanurzać się w świat pracy profesjonalnej, nie jest zadaniem łatwym, jednak powyższe wytyczne znacznie to ułatwiają.

About: techgeek