Plusy i minusy mikrofonu bezprzewodowego
Mikrofony bezprzewodowe zdecydowanie wyparły z rynku mikrofony przewodowe. Swoją przewagę zdobyły dzięki szerszemu zastosowaniu, dobrej jakości dźwięku. Najważniejszą ich zaletą jest przede wszystkim pozbycie się ogromnej ilości kabli.
Zastosowanie mikrofonu bezprzewodowego
Mikrofony dzięki pozbyciu się ograniczających kabli znalazły znacznie większe zastosowanie. Tradycyjnie wykorzystywane są na scenie, podczas nagrań w studio muzycznym, w programach telewizyjnych, ale także przez przewodników turystycznych lub do nagrań instrumentalnych. Chętnie korzystają z nich wykładowcy na uczelniach lub prelegenci.
Mikrofony bezprzewodowe mają zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie podczas występów wskazane lub konieczne jest poruszanie się po scenie. Nie dotyczy to tylko występów scenicznych.
Znacznie łatwiej jest nawiązać kontakt ze słuchaczami za pomocą mikrofonu bezprzewodowego pozwalającego na swobodne poruszanie się po scenie, niż stojąc sztywno przy mównicy z mikrofonem przewodowym.
Zalety mikrofonów bezprzewodowych
Mikrofony bezprzewodowe w zależności od klasy i parametrów cenione są za:
• dobrą jakość dźwięków,
• duży zasięg,
• swobodę poruszania się,
• różnorodność zastosowań,
• możliwość dostosowania do potrzeb.
Wady mikrofonów
W zasadzie dobrze dobrany mikrofon bezprzewodowy pod względem zastosowania i parametrów nie ma wad. Największym jego mankamentem jest zasilanie bateryjne, które może zawieść w każdej chwili, dlatego zawsze warto mieć w zapasie zestaw baterii.