9080_wtyk_8pin_rj45_cat_6_mechaniczny_czarny_glowne_jpg_l_

Złącze RJ 45 – nie tylko do łączenia komputera z Internetem

Instalacja systemu zabezpieczeń w mieszkaniu zwykle poprzedzona jest dość obszerną analizą. W rozważaniu nad tym, jaki sprzęt jest najlepszy, warto uwzględnić także szczegóły, jakimi są rodzaje wtyków. Choć zwykle nie przykłada się do nich sporej uwagi, mają niemałe znaczenie w sprawnym działaniu monitoringu.

Wtyki RJ45 – czym są i jakie mają zastosowanie?

Złącze RJ 45 (zobacz taki: https://www.napad.pl/1033-zlacza-utp-ftp) – mimo że sama nazwa nie jest zbyt znana dla przeciętnego użytkownika sprzętów technologicznych – należy do jednych z częściej używanych. Rozwinięciem terminu RJ45 jest Registered Jack, a w mowie potocznej zwykło się o nim mówić także 8P8C, czyli 8 Position, 8 Contact. Zwykle można zobaczyć je w mieszkaniach lub biurach, które nie mają dostępu do sieci Wi-Fi. Służą do podłączania laptopów lub komputerów stacjonarnych do Internetu, jednak nie na tym kończy się ich zastosowanie. Za pomocą wtyków RJ45 można podpiąć do siebie różnego rodzaju urządzenia domowe – np. konsolę do telewizora. Nie mniej popularne jest stosowanie kabla w instalacji systemów monitoringu.

Wtyk RJ45 – jakie ma znaczenie w działaniu systemu monitoringu?

Decydując się na zakup systemu bezpieczeństwa do domu lub firmy, najczęściej rozważa się to, jaką markę sprzętu wybrać, sprawdza się funkcje danego urządzenia, a także porównuje ceny w sklepach. Niewielka grupa osób przykłada jednak należytą uwagę do rodzaju kabla, jaki wykorzystuje się w instalacji monitoringu – a to właśnie on odpowiada za jakość ogólnej pracy sprzętu oraz jego tendencję do występowania wszelkiego rodzaju usterek. Do złącza RJ45 najczęściej używa się skrętki UTP (Unshielded Twisted Pair) lub FTP (Foiled Twisted Pair).

About: techgeek