Czym są i na czym polegają gry FPS?

Spośród wielu gatunków gier komputerowych, do najpopularniejszych należą tzw. FPS-y. Czym są i skąd wynika ich popularność?

FPS to skrót od First-Person-Shooter. Są to więc pierwszoosobowe strzelanki skoncentrowane na akcji oraz walce. Jako gracze widzimy więc na ekranie jedynie ręce i broń naszej postaci, tak jakbyśmy patrzeli na świat jej oczami. Sprawia to, że gry FPS są niezwykle realistyczne i pozwalają wczuć się w fabułę.

Sama fabuła gry często jest osadzona w przyszłości (choć nie zawsze), a nasz bohater to z reguły były komandos wojsk specjalnych, żołnierz lub inna osoba z ciekawą historią. Olbrzymią zaletą współczesnych gier typu FPS są ogromne i dopracowane mapy. Poszczególne poziomy są naprawdę spore i to w dużej mierze od gracza zależy, gdzie pójdzie najpierw i w jaki sposób wygra misję. Dobrą pierwszoosobową strzelankę można więc przejść kilka razy, za każdym razem kierując się inną taktyką. Możemy wziąć bazę wroga szturmem, wjechać na jej teren pojazdem, lub z daleka eliminować przeciwników za pomocą karabinu snajperskiego.

Warto nadmienić, że najczęściej gry First-Person-Shooter nie polegają jedynie na bezmyślnym bieganiu i strzelaniu. Zazwyczaj produkcja ma bardzo wciągającą fabułę, możemy się poczuć jak ludzie biorący udział w filmie, mając realny wpływ na przebieg akcji. Przykładowo w pierwszej części kultowej serii Far Cry wcielamy się w Jacka Carvera, którego łódka rozbija się w pobliżu wyspy, z dala od cywilizacji. Okazuje się, że są prowadzone tam badania naukowe, w ramach których hoduje się mutanty, mogące zagrozić ludzkości. Próbujemy więc uratować świat przed zagładą, przy okazji starając się umknąć strażnikom i… przeżyć. Z kolei w polskiej produkcji Chrome, jesteśmy Boltem Loganem i wspólnie z naszym wspólnikiem realizujemy misję jako najemnicy. Okazuje się, że nasz przyjaciel nas porzuca w środku pola walki, a my mamy problem. Jak widać, wrażeń nie brakuje.

Gry FPS z pewnością spodobają się osobom lubiącym szybką akcję i zaskakujące zwroty wydarzeń, lubiącym strzelanki, a jednocześnie oczekującym ciekawych wrażeń z gry i dobrej fabuły.

About: techgeek